مالیات نقل و انتقال خودرو چیست ؟

کمی پیش‌تر، خریدار و فروشنده برای نقل‌وانتقال سند خودرو در معامله‌شان به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کردند و بعد، با رفتن به دفاتر ثبت سند، فرایند فروش را نهایی می‌کردند و مالیات نقل‌وانتقال خودرو را هم در همانجا پرداخت می‌کردند. چندماهی است که روند معاملات خودرو کمی تغییر کرده است.

از فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱، پیش از j نیاز به پرداخت مالیات خودرو وجود دارد. این مالیات یکی از محل‌های کسب درآمد دولت از رانندگان خودروهای مختلف است. فرایند پرداخت مالیات انتقال خودرو دیگر در دفترخانه‌ها و در هنگام ثبت سند دریافت نمی‌شود. لازم است، برای پرداخت آن پیش از مراجعه به دفترخانه و تعویض پلاک اقدام کنید.

صاحبان تمام خودروها و موتورسیکلت‌ها باید در هنگام فروش، مالیات نقل‌وانتقال بپردازند؛ فقط در موارد زیر از پرداخت این مالیات معاف هستند. نیازی به پرداخت مالیات برای خودروهای زیر نیست:

  • راه‌سازی؛
  • معدنی و کشاورزی؛
  • کارگاهی؛
  • شناورها؛

مالیات نقل و انتقال ماشین داخلی چگونه است؟

برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودروهای داخلی، نرخ ثابتی وجود ندارد. این مبلغ هم در گروی نوع و مدل خودرو است اما به‌طور کلی، مبلغ مالیات برای خودروهای داخلی معادل ۱درصد ارزش خودرو است.

مالیات نقل و انتقال ماشین خارجی چگونه است؟

مالیات نقل‌و‌انتقال خودروهای خارجی هم نرخ مشخصی ندارد و برای هر مدل متفاوت است اما به‌طور کلی، مبلغ مالیات معادل ۲درصد ارزش خودرو است. مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو این درصد عنوان می‌شود. هرچقدر که ارزش خودرو بیشتر باشد، مالیات هم بیشتر می‌شود.

هزینه مالیات خرید و فروش ماشین به عهده کیست؟

مالیات نقل و انتقال خودرو با خریدار است یا فروشنده ؟ وظیفه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به‌عهده فروشنده یعنی مالک اصلی وسیله نقلیه است. فروشنده باید ضمن پرداخت عوارض شهرداری و خلافی خودرو، مالیات فروش را هم بپردازد. در این فرایند هیچ هزینه‌ای از خریدار دریافت نمی‌شود. او در مراحل بعدی و برای تعویض پلاک ملزم به پرداخت هزینه خواهد بود.

این امکان هم وجود دارد که خریدار و فروشنده با هم توافقاتی داشته باشند و به‌موجب آن، هزینه مالیات نصف‌-نصف پرداخت شود. شاید هم بنا به دلایلی که میان خریدار و فروشنده وجود دارد، به این توافق برسند که هزینه مالیات فروش را خریدار بپردازد.

به‌عبارت دیگر، از نظر قانونی وظیفه پرداخت هزینه مالیات خرید و فروش به‌عهده فروشنده است اما امکان توافق‌کردن بر سر این موضوع میان دو طرف معامله هم وجود دارد.