سرانجام بعد از دو بار رفت و برگشت قانون مصوب در مجلس برای دریافت مالیات از خانه‌های خالی از سکنه، شورای نگهبان این طرح را تایید کرد.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، طرح مجلس برای دریافت مالیات از خانه‌های خالی که پس از تصویب در صحن توسط نماینده‌ها، از سوی شورای نگهبان به دلیل وجود برخی نواقص، ابهامات و بعضی مغایرت‌ها به طراحان طرح ارجاع شده بود بالاخره از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت. به این ترتیب این طرح با مختصات جدید قرار است در حکم قانون، لازم‌الاجرا شود.

🔸یافته‌های «دنیای‌اقتصاد» با بررسی جزئیات این طرح نشان می‌دهد مهم‌ترین مشخصه آن به دلیل برخورداری قانون تازه تایید شده از سه ویژگی، درنظر گرفتن فرجه مالیاتی برای مالکان املاک خالی از سکنه است که این فرجه مالیاتی عملا اهداف این طرح را با برخی اما و اگرها و انتقادهای کارشناسی مواجه می‌کند.

🔸اگرچه دریافت مالیات از خانه‌های خالی یکی از شیوه‌های مهم برای مقابله با احتکار مسکن و ساماندهی بازار ملک از طریق افزایش هزینه خالی نگه داشتن واحدهای مسکونی است، اما این قانون دست‌کم بنا به سه ویژگی عمده عملا برخی امتیازها و معافیت‌های مالیاتی را برای گروه گسترده‌ای از مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه درنظر گرفته است.